fbpx
  • KONTAKT OS
  • PRAKTIK & JOB
  • NYHEDER
  • TILMELD DIG NYHEDSBREV
  • BLIV ERHVERVSPARTNER
  • KURV

Aktion Børnehjælp

  • DET GØR VI
  • BLIV FADDER
  • BLIV FRIVILLIG
STØT NU

Hvad har Copenhagen Yoga Festival, Moonchild Yoga Wear og Manu Sareen til fælles?

af Bodil Trier / fredag, 18 august 2017 / Udgivet i Børnehjem, Indien, Nyheder, Støtte, Sundhed, Uddannelse, Verdensmål
aktion_børnehjælp_støt_børn_indien_yoga_01

Hvad har Copenhagen Yoga Festival, Moonchild Yoga Wear og Manu Sareen til fælles?
Alle tre støtter uddannelse og sundhed for udsatte børn i Indien!

Den 25.-27. august løber Copenhagen Yoga Festival 2017 af stablen på Tiøren ved Amager Strandpark i København. Her kommer øvede og uøvede yoga-interesserede fra ind- og udland til en weekend fuld af fællesskab, workshops, fordybelse og masser af inspiration. Igen i år har Aktion Børnehjælp et telt på festivalpladsens område A, ved siden af Moonchild Yoga Wear, hvor vi vil stå klar til at fortælle festivalgæsterne om vores arbejde i Indien – yogaens land.

Vores aktiviteter på festivalen

På festivalen har vi et spændende debatarrangement. Eva Løvschall Haugaard, formand for Aktion Børnehjælps Venner, har samtaler med vores ambassadør, Manu Sareen, om Indien og hans rolle i Aktion Børnehjælp. Manu Sareen vil også fortælle om sin personlige erfaringer med stress, og hvordan yoga kan være en stor hjælp, hvis man er ramt af stress. Vores anden ambassadør, Cilja Sareen, kommer også og giver hendes vinkel på behovet for hjælp i Indien, og hvorfor hun også er ambassadør for Aktion Børnehjælp. Der vil være god mulighed for at publikum kan stille spørgsmål til ambassadørerne, så vi håber på en inspirerende dialog og debat.
Udover vores arrangement med ambassadørerne vil en gruppe af Aktion Børnehjælps frivillig hele weekenden sprede budskabet om Aktion Børnehjælps indsats for udsatte børn i Indien. Vi vil uddele foldere om vores arbejde til de besøgende i vores telt, hvori de blandt andet kan læse om, hvordan vores arbejde med lokale indiske partnere har skabt bedre livsvilkår for tusinder af fattige og marginaliserede børn i Indien. Vi håber at få nogle gode snakke med festivaldeltagerne om de gode resultater, som allerede er skabt, og hvorfor det fortsat er vigtigt at støtte børn og unges rettigheder i Indien.

Donationer på festivalen

Til festivalen er der rig mulighed for at dyrke yoga, spise sundt, høre lækker musik og samtidig støtte et godt formål i vores telt. Til festivalens gæster uddeler vi en lille gave og håber, at mange vil tage godt imod den, så vi sammen kan skabe en bedre fremtid for de udsatte piger og drenge. I lidt over et år har Aktion Børnehjælp haft et forrygende samarbejde med Moonchild Yoga Wear, der er et dansk tøjmærke, der producerer tøj til yoga og fitness på miljøvenlig vis. Vi glæder os meget til at møde Moonchild Yoga Wear på festivalen, hvor den kreative direktør Louise Wang Nielsen vil overrække en flot check på 25.000 kr. til Aktion Børnehjælp.

Find os på pladsen

Det er muligt at følge med i Aktion Børnehjælpes aktiviteter på festivalen via vores forskellige medier. Her vil vi løbende lægge billeder og små anekdoter op. Så følg endelig med på vores Facebook side, Instagram profil og hjemmeside eller kig forbi vores telt på festivalpladsen – her er gratis adgang for alle. Kan i ikke deltage men brænder inde med et godt spørgsmål, vi kan stille ambassadørerne, tager vi gerne imod.

  • Tweet

What you can read next

Stor forskel på hjælp til Indiens fattigste
ABV
Bliv medlem af Aktion Børnehjælps venner
Vores partner CECOWOR: Det drømmer vi om i 2021

Du skal være logget ind for at skrive en kommentar.

SØG

STØT

Støt Aktion Børnehjælps aktiviteter med 100 kr./md.
HER

eller bliv medlem af Aktion Børnehjælps Venner for kun 100 kr./årligt.
HER

Seneste nyheder

  • Corona ramte arbejdet for bedre sundhed: Men vi fortsætter i 2021

    Bedre sanitet giver bedre sundhed er et treårig...
  • Familier bekæmper fejlernæring: Det har vi nået i 2020

    I projektet ‘Familier bekæmper fejlernæring” ar...
  • Vores partner CECOWOR: Det drømmer vi om i 2021

    COVID-19 gennemsyrede år 2020 med alverdens ond...

Seneste kommentarer

    Arkiver

    • januar 2021
    • december 2020
    • november 2020
    • oktober 2020
    • august 2020
    • juli 2020
    • juni 2020
    • maj 2020
    • april 2020
    • marts 2020
    • februar 2020
    • december 2019
    • november 2019
    • oktober 2019
    • september 2019
    • august 2019
    • juni 2019
    • maj 2019
    • april 2019
    • marts 2019
    • januar 2019
    • december 2018
    • november 2018
    • oktober 2018
    • september 2018
    • august 2018
    • juli 2018
    • juni 2018
    • maj 2018
    • april 2018
    • marts 2018
    • februar 2018
    • januar 2018
    • december 2017
    • november 2017
    • oktober 2017
    • august 2017
    • juli 2017
    • juni 2017
    • maj 2017
    • april 2017
    • januar 2017
    • december 2016
    • oktober 2016
    • september 2016
    • juli 2016

    Kategorier

    • Børnehjem
    • Børns rettigheder
    • Fadderskab
    • Frivillig
    • Fødevaresikkerhed
    • Indien
    • Kommunikation
    • Mad
    • Nyheder
    • Partnere
    • Sanitet
    • Sri Kanyakumari Gurukula Ashram
    • Støtte
    • Sundhed
    • Uddannelse
    • Verdensmål

    Om Aktion Børnehjælp

    • Om os
    • Ambassadører
    • Historie
    • Sekretariat og bestyrelse
    • Årsrapporter og vedtægter

    Det gør vi

    • Projekter i Aktion Børnehjælp
    • Vores samarbejdspartnere
    • Sådan bruger vi midlerne
    • Genbrugsbutikker og lokalkomiteer

    Støt

    • Støt nu
    • Bliv frivillig
    • Bliv erhvervspartner
    • Testamente
    • Aktion Børnehjælps Venner
    • Kurv
    • Skattefradrag og vilkår
    • Min Konto

    Fadderskaber

    • Bliv fadder
    • Historier om fadderbørn

    Nyheder

    • Nyheder
    • Magasinet Aktion Børnehjælp Nyt
    • Facebook
    • YouTube

    Nyhedsbrev

    Aktion Børnehjælp
    Kontorfællesskabet
    Vermundsgade 38 A, 2 th.
    2100 København Ø

    Tel. (+45) 35 85 03 15
    kontakt@aktionb.dk

    © 2020. All rights reserved. Aktion Børnehjælp. Vedligeholde fra Moonstar Webdesign. Log ind

    TOP
    Denne side gør brug af cookies.




    Accepter Afvis Vores politik
    Privacy & Cookies Policy
    Nødvendige Altid slået til